Hemen hemen hepimizin reddedemeyeceği, ne zaman yesek de hoşumuza gidecek olan bir yemektir tavuklu pilav. Mevlitlerde, düğünlerde, gezilerde, iftar yemeklerinde, misafir ağırlamada… Kısacası her yerde kullanabileceğimiz lezzetli, doyurucu aynı zamanda da pratik olan bir yemektir tavuklu pilav.

Malzemeler

Şimdi isterseniz öncelikle tavuklu pilav yapımı için gerekli olan malzemeleri sıralayalım:

  • 1 adet tavukgöğsü
  • 1 su bardağı pilavlık pirinç
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber
  • 1,5 su bardağı Su

Tarif

Öncelikle tavuğumuzu derin bir kapta haşlıyoruz ve didiklemesini yapıyoruz. Burada düdüklü tencere kullanarak tavuğun daha kısa bir sürede pişmesini sağlayabiliriz. Pirinçleri geniş bir kapta nişastası gidene kadar ılık suda bekletiyoruz. Bekletme işleminde hafif miktarda tuz kullanabilirsiniz. Böylece pilavlarınız daha diri kalacak ve kolay kırılmayacaktır. Yaklaşık 15 dk. Bekledikten sonra pilav tenceremizde sıvıyağı ve tereyağını eritiyoruz. Burada isteğe bağlı olarak arpa ve tel şehriye kullanabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz takdirde sıvı yağ ile kızartmanızı tavsiye ederim. Daha sonra suyunu süzdüğümüz pirinci erimiş yağ ile yaklaşık 5 dk. Boyunca kavuruyoruz. 1,5 bardak sıcak suyu(tavuk haşlarken kullanmış olduğumuz su ile daha lezzetli olacaktır) üzerine ekledikten sonra tuzumuzu da ekleyerek pilavın suyunu çekmesini bekliyoruz. Pilavın altını kapamadan 4 ya da 5 dakika öncesinde didiklemiş olduğumuz tavuğu pilavın ortasına koyabiliriz. Pişirdikten sonra üzerini örterek dinlenmeye bırakıyoruz.

Pilav ile tavuğu ayrı tabaklarda da kullanabilirsiniz. Kâse bu işlemde işimize yarayan en önemli gereçlerdendir. Kâsenin altına didiklediğimiz tavukları yerleştiriyoruz. Daha sonra üzerine pilavı koyarak tabağa servis ediyoruz. Bu arada pilava suyunu koyduktan sonra üzerine damlatacağımız bir iki damla limon suyu ile pilavımızın rengini daha beyaz yapabiliriz. Şimdiden burnunuza o güzel kokunun geldiğini hissedebiliyorum.